De Belgische triatlete Valerie Barthelemy verraste deze week de Belgische triatloncommunity met de aankondiging van haar afscheid van de triatlonsport. De nummer 10 van de Olympische Spelen van Tokio en vorig jaar nog winnares van de Challenge Quebec houdt het helaas voor bekeken na een mooie carriere waarin ze knappe resultaten afwisselde met veel inzet en passie voor vrouwentriatlon in België. En Valerie was hét boegbeeld van de Belgian Hammers, de Belgische Mixed Team Relay ploeg. Wij spraken met een emotionele Valerie Barthelemy over het afscheid, dat overigens per direct ingaat. “Ook ik heb nog gedroomd van Kona en andere overwinningen, maar ik denk at de stap weg van professionele triatlon een kans is om nieuwe activiteiten te proberen en mijn tijd op een andere manier te besteden…”
“Ik heb nooit leren skiën”
Na een turbulente periode voor de Spelen van Parijs, het interview met Valerie Barthelemy over de Hammers was het best gelezen artikel van 2024 op 3athlon.be, leek Valerie in de tweede helft van het seizoen de liefde voor de triatlon en vooral dan de langere afstand teruggevonden te hebben. Bij haar debuut in de Ironman Pro Series stond ze meteen op het podium in de 70.3 Ironman Boulder. En op 21 juli, nota bene de Belgische feestdag, pakte Valerie Barthelemy de winst in de Challenge Quebec, haar tweede halve triatlon. In eerder gesprekken met Valerie hadden we het al over een mogelijke toekomstige stap naar de volledige triatlons en het Ironman circuit. Maar die stap komt er helaas niet.
Het is het eerste wat we aan Valerie voorleggen. Hoe komt het dat een toekomstige Ironman-topper er mee stopt? “Sorry dat ik je verras,” lacht Valerie. “Er was vorig jaar ook een tijdje dat ik enthousiast was over Kona, en droomde van andere overwinningen, maar dit is helaas mijn afscheid van triatlon… voor nu in ieder geval. Ik ben op zoek naar een baan hier in de VS. FIetsen doe ik hier niet, daar is het hier nu te koud voor, maar ik loop en zwem nog steeds om fit te blijven. Toch zie ik mezelf voorlopig niet meer racen als age grouper. Ik denk dat de stap weg van professionele triatlon een kans is om nieuwe activiteiten te proberen en mijn tijd op een andere manier te besteden. Ik heb bijvoorbeeld nooit leren skiën vanwege het blessurerisico toen ik nog zwemmer was en nu weer als triatleet. Ik geniet van de winter hier in Colorado, de skigebieden zijn ongelooflijk,” vertelt Valerie.
“Niet meer het gevoel dat ik de strijd nog in me had”
Het is duidelijk dat het afscheid haar zwaar valt, zeker na een mooie carriere. “Deze beslissing was moeilijk, want ik voelde hem al een tijdje aankomen. Er speelden zoveel factoren mee, ik ben blijven proberen om het financieel en emotioneel vol te houden, enzovoort, maar wat voor mij de doorslag gaf, was dat toen het tijd werd om op het hoogste niveau te racen, ik niet echt meer het gevoel had dat ik de strijd in me had. Als ik mezelf niet in staat achtte om uiteindelijk met de besten mee te doen, was het voor mij de investering en de opoffering niet meer waard. Dus ik ga nu met een gerust hart weg, heel dankbaar voor de relaties die ik heb opgebouwd, dankbaar voor de goede en moeilijke tijden en klaar voor een nieuw avontuur,” aldus Valerie Barthelemy.
Wij wensen Go Val Go alvast heel veel plezier toe met haar verdere leven en we zijn haar in de eerste plaats dankbaar voor de successen die ze behaald heeft, haar prominente rol in de promotie van de Belgian Hammers, haar inzet voor het vrouxentriatlon, maar ook voor de altijd sympathieke madam die ze gebleven is.
Volg 3athlon.be
Jogclub Podcast
FVDW
Jelle Geens en Marten Van Riel meteen samen op het podium in de T100
Video: Challenge Roth
- Maart tot mei: meer data en locaties voor nog steeds groeiende wetsuit testdagen triathlon24
- 3athlon Praat Aflevering #265 – Het ging los bij seizoensopener WTCS Abu Dhabi
- Gordelroos nekt Lotte Wilms, rust en vrijwel niet trainen
- Menno Koolhaas racet dit jaar Challenge Roth: ‘Daar ga ik proberen te stunten’
- Sneller en sneller: Kiplimo verpulvert wereldrecord halve marathon